scenariusz gali


DOLNOŚLĄSKI KONKURS LITERACKI O LAUR DIAMENTOWEGO PIÓRA
AD. 2024
5 GRUDNIA 2024 ROKU – GODZ. 12.00. – AULA PWT WE WROCŁAWIU

PROGRAM UROCZYSTEJ GALI

Czesław Śpiewa: Maszynka

  1. WPROWADZENIE
    Szanowni Państwo, z wielką radością rozpoczynamy Uroczystą Galę DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O LAUR DIAMENTOWEGO PIÓRA.
    W imieniu własnym, a przede wszystkim organizatora konkursu, to jest Radia Rodzina, witają Państwa prowadzący dzisiejsza galę: Zofia Di Feliciantonio oraz Agata Tomaszewska.
  2. PRZYWITANIE
    Serdecznie witamy wśród nas przedstawicieli władz, duchowieństwa, samorządów, instytucji oraz patronów honorowych konkursu. Choć niektórych nie ma dzisiaj wśród nas, to pozostajemy wdzięczni za duchową jedność z nami:

Panu Jackowi Sutrykowi – Prezydentowi Miasta Wrocławia
Panu Pawłowi Gancarzowi – Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego
Pani Annie Żabskiej – Wojewodzie Dolnośląskiej
Pani Elżbiecie Berezowskiej – Skarbnik Województwa Dolnośląskiego
Pani Ewie Skrzywanek – Dolnośląskiej Kurator Oświaty
Pani Katarzynie Pawlak-Weiss – Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu
Panu Zbigniewowi Ładzińskiemu – prezesowi Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej
Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Józefowi Kupnemu – metropolicie wrocławskiemu
Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Andrzejowi Siemieniewskiemu – ordynariuszowi diecezji legnickiej
Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Markowi Mendykowi – ordynariuszowi diecezji świdnickiej
księdzu Profesorowi Sławomirowi Stasiakowi rektorowi Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu

Witamy także sponsorów tegorocznego konkursu. Już teraz pragniemy wyrazić im naszą szczerą wdzięczność za okazane z serca wsparcie. Witamy i dziękujemy:
Panu Markowi Drasowi – prezesowi Radiotechnika Marketing Spółka Z O.O. we Wrocławiu,

Zwłaszcza dziękujemy Samorządowi Województwa Dolnośląskiego wraz z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, którego budżet pomaga i pozwala nam organizować to wyjątkowe wydarzenie już od wielu lat.

Zapewne większość z Państwa ma jeszcze świeżo w pamięci konkurs O Laur Złotego Pióra, który nieprzerwanie przez 19 lat wyłaniał spośród uzdolnionej młodzieży Dolnego Śląska prawdziwych mistrzów słowa, wnikliwych obserwatorów rzeczywistości, autorów niebanalnych opowiadań, odważnie wypowiadających swoje opinie na proponowane co roku tematy prac. Na bazie niemal dwudziestoletniego doświadczenia tamtego konkursu zrodził się nowy pomysł na promowanie młodych talentów, rozszerzone i wzmocnione mecenatem prof. Jana Miodka oraz patronatem honorowym Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Tak jak diament przewyższa wartością złoto, tak pragniemy, by oszlifowane talenty młodych Dolnoślązaków rozbłysły większym blaskiem, a przede wszystkim nabrały większego rozgłosu dzięki nowemu organizatorowi, którym zostało Radio Rodzina wspierające nas wszystkich w dobrych dziełach.
Pierwsze owoce tej zmiany już mogliśmy zebrać. Ogromnie cieszymy się, że w tak krótkim czasie napłynęła do nas rekordowa w ostatnich latach ilość prac konkursowych i to z bardzo różnych miejscowości z całego Dolnego Śląska. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za zainteresowanie konkursem i podjęty wysiłek wzięcia w nim udziału.
W sposób szczególny witamy Was, Drodzy Koleżanki i Koledzy, uczestnicy Dolnośląskiego Konkursu Literackiego O Laur Diamentowego Pióra, autorzy wyróżnionych prac, którzy podzieliliście się z nami swoimi inspirującymi przemyśleniami.

Witamy również Waszych rodziców, opiekunów, nauczycieli, wychowawców, katechetów, szczególnie tych, pod okiem których pisaliście Wasze prace.

Utworem Maszynka rozpoczął tegoroczną galę nasz gość specjalny – Czesław Mozil, który będzie uświetniał dzisiejszą uroczystość. Czesław Mozil to duńsko-polski muzyk, piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, aktor dubbingowy i osobowość telewizyjna. Jest absolwentem Królewskiego Duńskiego Konserwatorium Muzycznego w klasie akordeonu. Muzyka, którą tworzy, cechuje się oryginalnością, ciężko przyporządkować ją do jednego gatunku. Usłyszymy tutaj wpływy kabaretu, rocka czy muzyki klasycznej. Sam artysta określa swoją twórczość jako „alternatywny pop z podtekstem punkowym”. Oprócz wielu jego albumów możemy go usłyszeć w gościnnych występach u najpopularniejszych polskich wykonawców. Był jurorem w czterech edycjach programu typu talent show pt. „X Factor”. Czesław jest autorem ambitnego projektu Grajkowie Przyszłości, w którym zaprosił do współpracy dzieci ze szkół muzycznych z całej Polski.
Powitajmy naszego gościa gromkimi oklaskami.

Zapraszamy teraz Państwa do wysłuchania koncertu w wykonaniu naszego gościa specjalnego, a po nim na dalszą część gali, podczas której poznamy laureatów tegorocznej edycji konkursu o Laur Diamentowego Pióra.

Przed Państwem Czesław Śpiewa!

koncert

Dziękujemy jeszcze raz za wspaniały występ. Na szczęście Czesława będziemy mogli jeszcze usłyszeć na zakończenie dzisiejszej gali.

Szanowni Państwo, w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 150 uczniów. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z czterech tematów:

  1. „Jakaż jest przeciw włóczni złego twoja tarcza, / człowiecze z końca wieku?” (Kazimierz Przerwa – Tetmajer „Koniec wieku XIX”). A jakaż jest Twoja tarcza przeciw złu tego świata?
  2. „W naturze nie ma ani nagród, ani kar, są konsekwencje” (Robert B. Ingersoll). Twoje refleksje w związku z tzw. „Zielonym ładem”.
  3. Sztuczna inteligencja i ja: relacje, rezultaty, refleksje, rozmowy, itp.
  4. „Ciebie wszak rzecz dotyczy, gdy ściana sąsiada płonie” – Jak słowa Horacego łączą się, Twoim zdaniem, z kataklizmem dotykającym południe Polski?

Największą popularnością cieszyły się tematy dotyczące obrony przed złem oraz relacji ze sztuczną inteligencją, co pokazuje, z jakimi wyzwaniami mierzą się dzisiaj młodzi ludzie wkraczający w dorosły świat pełen fascynujących wynalazków, ale też walki o piękne i dobre człowieczeństwo.

  1. PRZEMÓWIENIA ZAPROSZONYCH GOŚCI

Zanim jednak przejdziemy do pełnego podsumowania tegorocznych prac, prosimy o zabranie głosu:

Zapraszamy rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu księdza Profesora Sławomira Stasiaka.

Zapraszamy panią Ewę Szczęch, dyrektor Wydział Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych, reprezentującą Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka.

Zapraszamy starszego wizytatora pana Piotra Sicińskiego reprezentującego Dolnośląską Kurator Oświaty panią Ewę Skrzywanek.

Dziękujemy za ciepłe, życzliwie i ważne dla nas słowa!

  1. OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Nadszedł moment na podsumowanie DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O LAUR DIAMENTOWEGO PIÓRA. Prace, które otrzymaliśmy, mieszczą w sobie niepowtarzalne bogactwo myśli. Są one przekonującym dowodem wrażliwości i przenikliwości uczniów dolnośląskich szkół oraz tego, jak wiele talentów kryją w sobie młodzi ludzie.
Zapraszamy do nas i prosimy o zabranie głosu profesor Elżbietę Warulik – doświadczonego polonistę i wychowawcę, przewodniczącą jury od 20 lat. Prosimy o słowa podsumowania.

Z ogromną przyjemnością odczytamy teraz listę 28 wyróżnionych uczestników konkursu. Otrzymają oni dyplom oraz nagrodę książkową. Fundatorem nagród jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego:

Zapraszamy pierwszych wyróżnionych:

  1. Jagoda Bąk z LO Sióstr Urszulanek we Wrocławiu
  2. Marcel Bernacki z Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie
  3. Marcel Bicz z Dolnośląskiego Zespół Szkół w Karpaczu
  4. Agata Gawda z LO w Górze
  5. Anna Has z XIII LO we Wrocławiu
  6. Michał Herbinger z Technikum nr 12 we Wrocławiu
  7. Maja Jarzyna z I LO w Oławie
  8. Weronika Jeśman z I LO w Kłodzku
  9. Julia Grochowina z XIII LO we Wrocławiu
  10. Patrycja Korycka z I LO w Oławie

Zapraszamy kolejnych wyróżnionych:


1. Aleksandra Kossak z LO w Nowej Rudzie
2. Jakub Kowalik ze SP nr 3 w Jelczu-Laskowicach
3. Malwina Krawczyk z II LO w Wałbrzychu
4. Filip Krzyżanowski z Salezjańskiego LO we Wrocławiu
5. Ignacy Kuźma z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu
6. Joanna Markowicz z I LO w Bolesławcu
7. Wojciech Markowski z II LO w Bolesławcu
8. Maja Nicoś z I LO w Kłodzku
9. Katarzyna Nowacka z V LO we Wrocławiu
10. Weronika Olszówka z LO w Świebodzicach

Prosimy o podejście kolejnych wyróżnionych:

  1. Albert Pałys z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 18 we Wrocławiu
  2. Natalia Pawlus z IV LO Zakonu Pijarów w Bolesławcu
  3. Marta Piotrowska z X LO we Wrocławiu
  4. Natalia Rząsa z II LO w Głogowie
  5. Mateusz Sacher ze SP nr 5 w Bolesławcu
  6. Zuzanna Sadlej z XV LO we Wrocławiu
  7. Maciej Tabaszewski z LO w Zgorzelcu
  8. Weronika Żukowska z II LO w Świdnicy

W tym roku dzięki hojności naszych sponsorów, za którą jeszcze raz dziękujemy, jury mogło w sposób szczególny wyróżnić aż ośmioro uczniów i po raz pierwszy przyznać nagrodę Grand Prix.

Pierwsze szczególne wyróżnienie otrzymuje autorka, która w swoich refleksjach na temat obrony przed złem tego świata dostrzegła ogromną rolę wiary i powrotu do humanistycznych wartości. Jest nią Julia Kołodziej z IV LO Zakonu Pijarów w Bolesławcu. Julia otrzymuje czytnik e-booków oraz Indeks ufundowane przez rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Sławomira Stasiaka oraz album ufundowany przez Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do nas Julię, pana Prezydenta oraz ks. Rektora.

Specjalne wyróżnienie za ciekawe ukazanie dwóch sposobów patrzenia młodych ludzi na sztuczną inteligencję otrzymuje Antonina Dobosz z Technikum nr 16 we Wrocławiu. Gratulujemy! Uczennica w nagrodę otrzymuje książkę ufundowaną przez prezesa Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniewa Ładzińskiego, a także albumy ufundowane przez Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Zapraszamy pana Prezydenta, pełnomocnika prezesa Pana Mariana Fornalskiego i Antoninę na scenę!

Posłuchajmy fragmentu pracy laureata III miejsca:

Nie możemy zapomnieć, że czarny jeździec galopuje również po ulicach naszych miast. Niedożywione dzieci, często bez żadnego ciepłego posiłku, dorośli proszący o kromkę chleba i ci bez dachu nad głową, którzy nie mają co jeść i gdzie spać. Czy mamy udawać, że ich nie widzimy? Nie, nie wolno chować głowy w piasek. Jaką zatem wyciągam tarczę? Jak działam, pytacie? Odkąd pamiętam, co roku na Wielkanoc szykujemy w domu paczki z jedzeniem dla ubogich i zanosimy je do naszej parafii. Kupujemy produkty z naklejką pajacyka, aby w ten sposób dofinansować posiłki dla dzieci. Odnosimy jedzenie do lodówek społecznych. Skoro ja mam co jeść, chcę, aby mieli i inni. Nie udaję, że nie widzę głodu, nie zamykam oczu na ból innych. Jestem. Nie marnuję jedzenia i nigdy nie odmawiam pomocy.

To fragment pracy Kacpra Wąsowicza z II LO w Świdnicy zwycięzcy III miejsca w konkursie.
Nagrodą dla niego jest: czytnik e-booków oraz albumy ufundowane przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka.
Zapraszamy Kacpra po odbiór nagrody.

Jury zdecydowało przyznać ex aequo III miejsce autorowi poniższych słów:

Następnego dnia w szkole po raz pierwszy usłyszałem, że jestem „sztywniakiem” i „słabeuszem”, ale gdy patrzyłem w lustro, widziałem kogoś silniejszego niż wczoraj. Bo ta historia nauczyła mnie czegoś ważnego – nasze życie to nie pojedyncze wielkie wybory, ale mozaika małych decyzji. Ludzie często szukają heroicznych momentów, nie zauważając, że prawdziwa siła charakteru, która pomaga nam w odrzucaniu od siebie zła, buduje się w codzienności. W małych „nie” mówionych pokusom, w wytrwałości wobec presji, w wierności sobie.
To właśnie te pozornie nieistotne wybory kształtują nas najbardziej. I czasem trzeba spojrzeć w przyszłość – dosłownie lub metaforycznie – żeby zrozumieć ich prawdziwą wagę.

Autorem tych słów jest Dominik Muszewski również z II LO w Świdnicy. Nagrodą dla niego jest: także czytnik e-booków oraz albumy ufundowane przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy na scenę.

Posłuchajmy fragmentu pracy laureata II miejsca:

Wszystko zaczęło się tak obiecująco. Alva była prezentem, który otrzymałam na piętnaste urodziny od przyjaciela. „To coś więcej niż asystent” – powiedział, wręczając mi niewielkie urządzenie. – „Zobaczysz, ona naprawdę odmieni twoje życie”. I rzeczywiście, Alva szybko udowodniła swoją wartość.

Pierwsze miesiące były jak miodowy miesiąc. Alva zorganizowała moje chaotyczne życie, przypominała o terminach, pomagała w pracach do szkoły i dostarczała inspiracji. Jej zdolność do analizy danych i przewidywania moich potrzeb była wręcz niesamowita. Z czasem jednak zaczęła wypełniać przestrzenie, których istnienia nawet nie zauważałam.

Autorką pracy, której jury przyznało II miejsce, jest Amelia Drewnowska, uczennica Technikum nr 15 we Wrocławiu. W nagrodę Amelia dostaje albumy i tablet ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka. Gratulujemy! Zapraszamy po odbiór nagrody.

Ex aequo drugie miejsce zajmuje autor pracy, w której wybrzmiała ciekawa myśl:


Zielony ład można porównać do szczepionki na koronawirusa. Cel jest szlachetny i ma za zadanie uratować ludzkość, jednak są na jej temat różne poglądy. Jedni uważają, że to niesamowite osiągnięcie współczesnej technologii, która w tak krótkim czasie pozwoliła odkryć lek na chorobę, która była niczym nieopanowany pożar. Niektórzy jednak są zdziwieni, w jaki sposób odkryto tak szybko antidotum na tego wirusa. Czy przeprowadzono wszystkie potrzebne badania? Wzbudza to w nich poczucie niepewności, lęk przed powikłaniami.


Autorem tych refleksji jest Maciej Straube uczeń SP nr 3 w Środzie Śląskiej. W nagrodę dostaje albumy i tablet ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka. Gratulujemy! Zapraszamy Macieja na scenę.

Wysłuchajmy ze szczególną uwagą fragmentu pracy, której autorka zajęła I miejsce w tegorocznej edycji konkursu:

Gdy zabraknie tych cyfrowych inspiracji, czy pozostaje w nas coś prawdziwego, coś, co potrafi poruszyć, wzruszyć, zachwycić? Być może bez tej sztucznej doskonałości czujemy pustkę – ciszę, która wydaje się zbyt przytłaczająca. Ale może właśnie ta cisza jest początkiem czegoś większego. Może to szansa, by usłyszeć siebie, by zrozumieć, że prawdziwe piękno nie pochodzi z algorytmów, ale z naszych własnych myśli, przeżyć i uczuć. My, młodzi, wciąż mamy przed sobą drogę do zrozumienia, kim naprawdę jesteśmy. A może właśnie teraz, w świecie pełnym technologii, najważniejszą rzeczą, jakiej możemy się nauczyć, jest bycie sobą – nawet jeśli oznacza to zaczynanie wszystkiego od początku.

Pierwsza nagroda to wysokiej klasy słuchawki ufundowane z Budżetu Województwa Dolnośląskiego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, a także albumy ufundowane przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka. Otrzymuje je Hanna Kaznowska uczennica XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy Hanię!


To nie koniec nagród. W tegorocznej edycji konkursu literackiego O Laur Diamentowego Pióra jury przyznało najwyższą nagrodę Grand Prix, którą otrzymuje uczeń, autor najlepszej pracy. Ujęła ona jury swoją prostotą, mądrością, a jednocześnie literackim pięknem, które od wieków właściwe jest bajkom. Posłuchajmy jej zakończenia:

Na zebraniu zwierzęta miały dowiedzieć się o Programie Ochrony Lasu, zwanym też Sosnowym Ładem. W ramach jego każde zwierzę miało przestać spożywać ciepłe posiłki, a czas korzystania z kominka został skrócony do 6 godzin dziennie zimą i pół godziny dziennie w innych porach roku. Ponadto pola, miały zostać przekształcone z powrotem w las. Nie to było jednak najgorsze dla zwierząt. Otóż silniki miały zostać całkowicie wyeliminowane z użycia. Postanowienia Ładu miały zostać zrealizowane w ciągu roku od zebrania. Po ogłoszeniu projektu zwierzęta były zbulwersowane. Szczególnie młode, które nigdy wcześniej nie musiały pracować. Sowy widząc ich reakcje, powiedziały im, że jeśli nic się nie zmieni, skończy się drewno i efekty będą jeszcze gorsze. Na początku zwierzęta nie dawały za wygraną, ale po chwili zrozumiały. Przez ten cały czas, uważały drewno za taki pewnik, że zapomniały o tym, że w ogóle może się skończyć. Teraz zwierzęta żałowały, że nie pomyślały o tym, gdy wycinały kolejne drzewa, żeby teren przekształcić w pola. Nie wiedziały, co teraz zrobią. Będą musiały wrócić do ciężkiej pracy, która dawno już poszła w niepamięć. Jeśli czegoś mogły być teraz pewne, to że zbliżają się ciężkie czasy. Ale wierzyły, że nadzieja na powrót tych wspaniałych czasów, będzie motywować ich do pracy, gdyż wszystko zaczyna się od nadziei.

Nagrodę Grand Prix otrzymuje Szymon Szleper z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 18 we Wrocławiu. Szymon otrzymuje laptop ufundowany przez pana Marka Drasa, dyrektora Radio Technika Marketing Spółka Z O.O., która jest najstarszą firmą elektroniczną we Wrocławiu i w Polsce założoną przez byłych pracowników wileńskiej fabryki radioodbiorników Elektret.

Kolejna, najznamienitsza nagroda tegorocznego konkursu, którą otrzymuje Szymon, to symboliczne Diamentowe Pióro ufundowane przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego a także albumy ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. oraz Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka. Zapraszamy !

  1. ZAKOŃCZENIE

Oficjalna część uroczystej Gali Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Diamentowego Pióra powoli dobiega końca. Prosimy zatem o zabranie głosu ks. Jerzego Babiaka reprezentującego Radio Rodzina, który oficjalnie zakończy tegoroczny konkurs. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z relacją z konkursu na stornie internetowej www.diamentowe-pioro.pl Zapraszamy!

Szanowni Państwo, za nami sporo emocji i wrażeń, na koniec zapraszamy do wysłuchania jeszcze kilku ostatnich piosenek naszego gościa Czesława Mozila My już się z Państwem żegnamy i zapraszamy na bankiet przygotowany specjalnie dla Was. Do zobaczenia za rok!

Podobne wpisy